ÖVRIGT / Speglar / Spegel 5646214
*
nr 564 6214
Spegel
Nysilver, höjd: 47
Utrop:
100 kr
Såld:
1.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 2 februari 2009
kl 17:30:34
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
31/1 17:33:12
1
100 kr
1/2 20:10:10
2
150 kr
1/2 20:17:30
1
200 kr
1/2 20:22:19
2
300 kr
1/2 23:52:55
1
300 kr
1/2 23:53:37
1
350 kr
2/2 09:58:11
2
500 kr
2/2 11:46:51
1
450 kr
2/2 15:05:43
1
550 kr
2/2 15:12:11
2
700 kr
2/2 17:11:29
1
650 kr
2/2 17:14:01
1
750 kr
2/2 17:16:01
3
800 kr
2/2 17:18:48
2
900 kr
2/2 17:20:53
3
900 kr
2/2 17:21:45
1
Vinnande bud
2/2 17:25:34
3
1.000 kr
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: nysilver pläter spegel speglar
-
4121 Spegel
102x70, nutida
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:51
-
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:05
-
5066 Spegel
71x38cm
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:19
-
5067 Spegel
Gustaviansk stil, 51x61cm
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:45
-
1019 Spegel
Sengustaviansk, Förgylld, 78x42 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:58
-
4181 Spegel
Teak, 1950/60-tal, 73x40 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:27
*
Spegel
nr 564 6214
Spegel
Nysilver, höjd: 47
Utrop: | 100 kr |
---|---|
Såld: | 1.000 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 2 februari 2009 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
31/1 17:33:12 | 1 | 100 kr |
1/2 20:10:10 | 2 | 150 kr |
1/2 20:17:30 | 1 | 200 kr |
1/2 20:22:19 | 2 | 300 kr |
1/2 23:52:55 | 1 | 300 kr |
1/2 23:53:37 | 1 | 350 kr |
2/2 09:58:11 | 2 | 500 kr |
2/2 11:46:51 | 1 | 450 kr |
2/2 15:05:43 | 1 | 550 kr |
2/2 15:12:11 | 2 | 700 kr |
2/2 17:11:29 | 1 | 650 kr |
2/2 17:14:01 | 1 | 750 kr |
2/2 17:16:01 | 3 | 800 kr |
2/2 17:18:48 | 2 | 900 kr |
2/2 17:20:53 | 3 | 900 kr |
2/2 17:21:45 | 1 | Vinnande bud |
2/2 17:25:34 | 3 | 1.000 kr |
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: nysilver pläter spegel speglar
-
4121 Spegel
102x70, nutida
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:51 -
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:05 -
5066 Spegel
71x38cm
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:19
-
5067 Spegel
Gustaviansk stil, 51x61cm
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:45 -
1019 Spegel
Sengustaviansk, Förgylld, 78x42 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:58 -
4181 Spegel
Teak, 1950/60-tal, 73x40 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:27